Notice: Korzystanie z get_currentuserinfo uznane za przestarzałe od wersji 4.5.0! Zamiast tego należy użyć wp_get_current_user(). in /wp-includes/functions.php on line 3853

Chciałbym wszystkich zaprosić do odwiedzenia Macedonii.

Przedstawię krótką relację z podróży jaką odbyliśmy rodzinnie w 2013 roku.

Do Macedonii obecnie można dostać się tanimi liniami. Do Skopje lata m.in. Wizzair. Więc można tanio zorganizować sobie lot.

Gdy my jechaliśmy tam nie było tak dobrze. Jechaliśmy do Macedonii przez Słowację – Węgry i Serbię. Z krótkim postojem w Belgradzie. Drogi aż do granicy w Macedonii są bardzo dobre. Przez całe Węgry jedzie się autostradą – konieczne kupienie winiety na autostrady. W Serbii opłaty dokonuje się na bramkach. Tak samo jest na obwodnicy Skopje.

Naszym celem była miejscowość Ochryda. Słynąca głównie z jeziora Ochrydzkiego, ale nie tylko. Noclegi rezerwowałem poprzez booking. Znalazłem świetną bazę wypadową – Apartamenty u Joce. Właściciel bardzo miły. Zawsze uśmiechnięty i skory do rozmów w wielu językach. Apartamenty te są bardzo popularne wśród Polaków przez co Joce starał się również mówić po naszemu. Generalnie właściciel od rana swoich gości czymś częstował. A to kawa, a to rakija (mocna jak siekiera) a to ciasto, owoce… Właściciel jest historykiem i podczas długich posiadówek przy rakiji można dowiedzieć się ciekawych opowieści (widzianych okiem Macedończyka) – a to o Aleksandrze Macedońskim, a to o tym, że podobno w Ochrydzie niegdyś było 365 kościołów – jeden na każdy dzień w roku…
Podobno Ochryda jest najdłużej na świecie działającym nieprzerwanie osiedlem ludzkim. Jest to miasto z duszą.

Jezioro Ochrydzkie jest bardzo czystym jeziorem. Przejrzystość wody jest niesamowita. Skąd się bierze – Jezioro Ochrydzkie to jezioro tektoniczne. Podobno powstanie jeziora można datować na około 4 mln lat temu. Do Jeziora wpływa bardzo dużo rzek. Ciągła cyrkulacja powoduje, że jezioro nigdy nie zarosło. Co istotne – woda w jeziorze jest bardzo ciepła. Plaże nad jeziorem są głównie kamieniste. Jednak nie znajdziecie nad jego brzegiem kurortowego ścisku. Raczej dominuje sielskość i spokój. Jezioro Ochrydzkie niemal z każdej strony jest otoczone górami, co tworzy niesamowity klimat.

Co jeszcze należy zobaczyć w Ochrydzie.

Przede wszystkim nadjeziorna promenada. Która prowadzi od klifu do klifu. Na jednym końcu znajduje się dawna posiadłość Brostita Tito, którego Macedończycy wspominają raczej dobrze. Bardzo ładne jest też w Ochrydzie stare miasto – chociaż nie jest imponujących rozmiarów, to robi dobre wrażenie. Warto nadmienić, że Ochryda była swego czasu stolicą Macedonii. 

W Ochrydzie znajduje się także Twierdza Cara Samuela. Wstęp kosztuje dosłownie grosze i koniecznie trzeba się wybrać na Twierdzę. Roztacza się z niej niesamowity widok na okolicę. Twierdza jest bardzo ładnie odrestaurowana. Urokliwy jest spacer po murach Twierdzy.

Kolejnym ważnym zabytkiem na mapie Ochrydy jest Cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo. Jest to cerkiew prawosławna z XIV wieku. Była mocno zapuszczona w czasie panowania Imperium Osmańskiego. Dopiero odrestaurowana na początku XX wieku. 

Następny jest Cerkiew świętej Zofii. Cerkiew ta jest jednym z najważniejszych zabytków Macedonii. Powstała już w XI wieku. Początkowo była katedrą bułgarskich arcybiskupów, następnie meczetem a pod koniec XIX wieku przywrócono jej pierwotny charakter. Co ciekawe wizerunek cerkwi znajduje się na banknocie. W sąsiedztwie cerkwi znajduje się również teatr antyczny.

Kolejnym ważnym zabytkiem jest… oczywiście cerkiew. Sveti Kliment Ochridski. Pochodząca z X wieku. Niestety podczas naszego pobytu trwały prace modernizacyjne i nie można było zwiedzać.

W Ochrydzie warto odwiedzić Muzeum Papieru Czerpanego. Oprócz skromnej wystawy człowiek na naszych oczach zrobi papier i napisze coś na nim 🙂 Fajna atrakcja nie tylko dla dzieci. Wstęp był darmowy, dawało się dobrowolne datki dla człowieka, który tam pracował. 

W Ochrydzie z tych 365 kościołów tyle się nie stało, ale cerkwi, kościołów jest bardzo dużo. Wiele z nich ma wielowiekową tradycję. Oczywiście po wpływach Imperium Osmańskiego pozostało także wiele meczetów z których wybrzmiewają nawoływania do modłów. Nadmienię także, że w samej Macedonii ludność islamska stanowi sporą grupę. A Albańczycy opanowali kilka dużych miast w całości (prawdopodobnie). Przejeżdżając ze Skopje do Ochrydy przejeżdża się przez miasta i wsie w których powiewa mnóstwo flag albańskich.

Bardzo blisko Ochrydy znajduje się Klasztor Św Nauma. Jest to ważna postać w historii Macedonii (i nie tylko). Naum był uczniem Cyryla i Metodego. Klasztor znajduje się tuż przy granicy z Albanią, co ciekawe w lata 1912 – 1925  znajdował się na terytorium Albanii. Sam klasztor pochodzi z 910 roku. I na jego terenie znajduje się grób Św Nauma.

Również bardzo blisko Ochrydy znajduje się Muzeum na wodzie „Bay of the Bones”.

Jest to piękny skansen na wodzie. Prezentuje on pieczołowicie odtworzoną prehistoryczną osadę zrobioną z resztek wykopanych z jeziora Ochrydzkiego. Przepiękne miejsce. Dodatkowo dla chętnych jest możliwość zwiedzania skansenu pod wodą – czyli nurkowaniu. Taka przyjemność kosztuje w zależności od długości nurkowania od 25 euro.

 

Nad osadą – skansenem znajduje się równie pięknie odrestaurowany rzymski fort.

W okolicy warto pojechać do oddalonej o godzinę drogi Bitoli. Miasto jest bardzo dziwne… generalnie większość miasta stanowi jeden wielki targ. Przechodzi się pomiędzy straganami z absolutnie wszystkim. Miasto nie zachwyca generalnie niczym jednak wg mnie warto tu przyjechać i zobaczyć coś na wskroś arabskiego. Natomiast stanowczo odradzam wizytę w ZOO. Zwierzęta są trzymane w paskudnych warunkach…

Na koniec polecam Kanion Matka. Warto zaznaczyć, że jest to sztuczne jezioro, które powstało w 1939 roku po wybudowaniu zapory wodnej. Są wytyczone przepiękne malownicze ścieżki, można również pływać kajakiem.

Celowo nie zaglądaliśmy do Skopje. Żeby mieć pretekst do powrotu do Macedonii 🙂

Podsumowując. Macedonia to idealne miejsce na tygodniowe wakacje (chociaż ideałem byłoby 10 dni). Bardzo dobre jedzenie. Znakomici i gościnni ludzie. Piękne zabytki i wspaniałe jezioro Ochrydzkie. Jeśli nie wiecie gdzie jechać na następne wakacje ja stanowczo polecam wziąć pod uwagę Macedonię. Na pewno nie będziecie zawiedzeni. 🙂

p.s. podczas naszego pobytu w apartamentach u Joce na weekendowy wypad przyjechali polscy żołnierze z jednostek KFOR stacjonujący w Kosowie (mieliśmy okazję przejechać przez Kosowo w ich towarzystwie).

Kategorie: Moje podróże

1 Komentarz

Czarnogóra. Relacja z podróży. Co zwiedzić - krótki poradnik. - Wakacyjnyplaner · Styczeń 13, 2018 o 7:15 pm

[…] 2013 roku robiąc objazd po Bałkanach spędziliśmy 2 dni w Serbii, 7 dni w Macedonii – relacja tutaj następnie przejechaliśmy przez Albanię by kolejne 7 dni spędzić w Czarnogórze. Jednak […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *