Notice: Korzystanie z get_currentuserinfo uznane za przestarzałe od wersji 4.5.0! Zamiast tego należy użyć wp_get_current_user(). in /wp-includes/functions.php on line 3853

Dzisiaj chciałem zacząć cykl, jak korzystać z komunikacji publicznej w wielkich miastach europejskich:)

Na początek Barcelona. Obecnie mamy dużo tanich możliwości dostania się do tego pięknego miasta, natomiast nie ma sensu wynajmować samochodu.

Barcelona ma wspaniałą komunikację miejską. Dojedziecie nią praktycznie wszędzie.

W Barcelonie jest 10 linii metra.Niezliczona ilość autobusów i tramwajów. Żeby dostać się z lotniska El Prat do centrum najlepiej iść na pociąg linii Rodalies R2. Dojedziecie nim do stacji Sants (dworzec główny) i stamtąd dojedziecie w każdy zakątek Barcelony. Najbardziej opłacalnym jest zakup biletów T-10 (komplet 10 biletów pojedynczych) – kosztuje 9,95 euro. Na tym bilecie można przesiadać się na inne linie i ważny jest po skasowaniu 75 minut. Z lotniska jeździ też metro (linia L-9) jednak na tej linii nie działa bilet T-10 tylko jest specjalny bilet, który kosztuje 4,50 euro (pojedynczy).

Zatem najlepszą opcją na Barcelonę jest bilet T-10 (dla porównania bilet jednorazowy kosztuje 2,15 euro.

Jeżeli jedzie grupa osób, to na bilecie T-10 każdy odbija swój przejazd przy bramce.

Jeżeli chcecie bardzo dużo jeździć po Barcelonie to możecie również skorzystać z biletów HolaBCN: 48h za 14,50, 72h za 21,20, 96h za 27,50 i 120h za 33,70 euro. To jest karta dla jednego człowieka (imienna) i czas biegnie od pierwszego skasowania.

Dodatkowo mamy jeszcze inne środki transportu – wjazd kolejką na wzgórze Montjuc – 9 euro, czy zabytkowy niebieski tramwaj przy Tibidabo – 5,50 euro

Inną opcją jest skorzystanie z Barcelona Card. Jest to połączenie darmowych wstępów do wybranych muzeów, darmowego transportu komunikacją i zniżek w wybranych innych muzeach i atrakcjach. 2-dniowa kosztuje 20 euro, 3 dni – 45 euro, 4 dni 55 euro a 5 dni – 60 euro. Minusem tej karty jest to że darmowe wstępy nie są do tych największych atrakcji Barcelona, jak Sagrada Familia czy Camp Nou. Natomiast w ramach tej karty można zwiedzić 24 muzea nie płacąc dodatkowo, np. Muzeum Picasso (trzeba rezerwować wizytę poprzez email museupicasso_reserves@bcn.cat). Pełna lista jest na stronie barcelonacard. Transport jest wliczony w cenę tej karty – ale tylko w strefie pierwszej.

Na koniec. Poruszając się po Barcelonie super jest korzystać z aplikacji TMBAPP, doprowadzi was fajnie do celu. Pokaże przesiadki, czas podróży i gdzie wysiąść. Dobrze też działa google maps. Również świetnie pokazuje.

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *